Vagy inkább lehet, hogy ő más információkat fogyaszt, mint mi, más világot tesz elé a Facebook? Vagy nem is a Facebookot használja információszerzésre?
A Facebook-buborék rejti az igazi veszélyt. Ezért alakulhatnak ki párhuzamos társadalmak egy országon, városon belül. Mert nem beszélünk a más véleményen lévőkkel, nem látjuk az érveiket, mert már letiltottuk őket, vagy már rég elment a kedvük a Facebookon velünk való veszekedéstől. Mi pedig folyamatosan vitatkozunk a Facebookon, de ez csak látszatvita, többségében csak arra jó, hogy megerősítse a véleményünket. Ez a folyamat csak fokozódik, és oda vezet, hogy
lassan a párbeszéd lehetősége is elvész a felek között.
A legegyszerűbb megoldás nem az, hogy még finomabb algoritmusokat csinálunk, még inkább szabályozzuk, hogy mit tesz elénk a program. Nem az, hogy vitatkozunk azon, hogy ki döntsön ezekről a kérdésekről. Egyszerűen meg kell szüntetni az ilyen típusú tartalomfogyasztást. Lehet ez kicsit idealisztikus gondolat, de miért ne működhetne?
Egyéni felhasználóként mindenképpen meg lehet egy ilyen döntést hozni.
Először én is, mint sokan mások, csak néhány embert tiltottam le, még ha nem is azokat, akiknek más volt például a politikai meggyőződése, hanem azokat, akik sok, számomra érdektelen tartalmat tettek ki. De aztán rájöttem, hogy ezzel csak csinosítom a cellát, amibe be vagyok zárva. A legegyszerűbb megoldás ezért nem a buborék fényesítése, nagyobbra fújása, hanem annak kipukkasztása.
Nem kell attól félni, hogy lemaradunk valamiről:
közhely, de a Facebook előtt is volt élet,
meg lehet néznünk közvetlenül a hírportálokat – azokat, amiket tudatosan akarunk. Meg lehet nézni időnként az ismerősöket, hogy mi történt velük – azokat, akiket tudatosan akarunk. (Egyébként akár egyszerű fejlesztésekkel is lehetne javítani a helyzeten, például miért nem lehet olyan beállítást alkalmazni, hogy az üzenőfalon csak a felhasználók képeit lássuk, és ne lássunk semmilyen linkelt tartalmat? – már ezzel is javulna a helyzet.)
Az egész folyamat legfőbb eredménye a tudatos tartalomfogyasztás lesz. Azt nézzük meg, amit szeretnénk.